Yeni Doğan Bebeklerin Beslenmesi

Yeni doğan bebeklerin beslenmesi nasıl olmalı, yeni doğan bebeklere nasıl beslemek gerekir?

Yeni doğan bebeklerin sağlıklı bir yaşamları olması ve ilerleyen yaşlarda ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmaması için uzmanlar ilk bin günün çok değerli olduğunu açıkladılar. Yeni doğan bebeklerin beslenmesine ne kadar dikkat edilirse gelecekteki sağlığı da o derece iyi ve yaşam kalitesi çok yüksek olur. 

 

Yeni doğan bebeklerin dünyaya ilk gözlerini açtıkları andan itibaren ilk bin gün beslenmelerine daha dikkat etmeleri, hem beyin hem de fiziksel fonksiyonlarının gelişimini arttırır. İlk iki yaş bebeğin yürümeyi, konuşmayı, sevmeyi, üzülmeyi, korkmayı öğrendiği bir zamandır. Bu dönemde yeni doğan bebeğin anne sütü ile beslenmesi kronik hastalıkların, psikiyatrik bozuklukların, metabolik fonksiyon bozuklukların, fiziksel ve kognitif sorunların engellenmesine yardımcı olur. Bebeklerin bağışıklık sistemini de güçlendirmek için beslenmelerine özen göstermeleri gerekir. 

 

Hem doğru hem de yeterli ve sağlıklı bir beslenme ile daha sağlıklı yeni nesiller yetiştirilebilir. Yeni doğan bebeğin beslenme sürecinde ilk 3 aydan sonra günlük 300 kalori civarında fazla enerji almalı. Anne karnındaki bebeğin büyümesi için günlük fazladan 20 gr proteine ihtiyaç duyar. 

 

Gebelik döneminde süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, yumurta ya da yumurta kadar et, tavuk, balık, maydanoz, kıvırcık, lahana, biber, domates, karnabahar, kuşburnu, portakal, mandalina, elma, şeftali ve taze meyve suları tüketmeye dikkat ederek yeni doğan bebeklerin daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Yeni doğan bebek doğumundan sonra mümkün olduğunca erken (ilk yarım saat içinde) emzirilmesi gerekir. 

 

Sağlıklı Beslenme Nedir, Nasıl Olur?

Sağlıklı Beslenme Nedir, Nasıl Olur?

Sağlıklı beslenme, televizyonlarda ya da medyada sıklıkla karşımıza çıkan zayıf ve fit görünümlü bayan ve baylar gibi olmanın çok daha ötesinde, bir yaşam tarzıdır. Sağlıklı beslenmede yapılan yanlışlardan bir de, kişilerin kendilerini vücutlarına faydalı pek çok gıdadan mahrum etmeleridir.

Sağlıklı Kilo Nasıl Alınır?

Sağlıklı Kilo Nasıl Alınır?

Aşırı zayıf olanlar sağlıklı kilo nasıl alabilirim diye düşünürler? Sağlıklı kilonun nasıl alınacağı haberimizin detaylarında!

Kurban Bayramında Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı

Kurban Bayramında Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı

Kurban bayramında kilo sorunu ile karşılaşmamak için neye dikkat etmeli, nasıl beslenmeli?

Kalp Hastaları Kırmızı Et Yemeli mi?

Kalp Hastaları Kırmızı Et Yemeli mi?

Kalp hastaları kırmız et tüketebilir mi? Kalp hastalarına beslenme önerileri nelerdir?

Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılmalıdır?

Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılmalıdır?

Diyet yaparken daha az yemek kilo vermeyi sağlasa da diyetlerin amacı kilo verirken sağlığı da korumaktır.

Karadutun Sağlığa Yararları

Karadutun Sağlığa Yararları

Karadutun sağlık açısından yararları nelerdir? Karadut neye iyi gelir? Detaylar haberimizde.

Sınav Döneminde Beslenmenize Dikkat Edin

Sınav Döneminde Beslenmenize Dikkat Edin

Yüksek öğrenim, bir iş sahibi olmak, geleceklerini garanti altına almak için gençler için son derece önemlidir. Eğitimin olmazsa olmazları arasında ise, geceleri gündüzlere bağlayan ders çalışma ve sınav hazırlıkları ayrı bir yer tutar. Aileleri ile birlikte yaşayıp yüksek öğrenime devam eden gençler, özellikle sınav dönemlerinde sağlıklı beslenme konusunda yurtta kalan öğrencilere oranla biraz daha şanslı sayılabilir.

Kronik Böbrek Hastalarına Diyet Önerileri

Kronik Böbrek Hastalarına Diyet Önerileri

Kronik böbrek hastası olanlar nasıl beslenmeli, kronik böbrek hastalarına diyet önerileri haberimizin devamında!

Yaz İshallerinden Korunmak için

Yaz İshallerinden Korunmak için

Yaz ayında meyve ve sebze bolluğuna karşı ishallerde de artışlar yaşanır. Yaz ayında su ihtiyacı arttığı için daha fazla tüketilir.

Bronşite Ne İyi Gelir?

Bronşite Ne İyi Gelir?

Kış mevsimi gelince bir çok kişinin sağlığını tehdit eden bronşite ne iyi gelir?