Sınav Döneminde Beslenmenize Dikkat Edin

Yüksek öğrenim, bir iş sahibi olmak, geleceklerini garanti altına almak için gençler için son derece önemlidir. Eğitimin olmazsa olmazları arasında ise, geceleri gündüzlere bağlayan ders çalışma ve sınav hazırlıkları ayrı bir yer tutar. Aileleri ile birlikte yaşayıp yüksek öğrenime devam eden gençler, özellikle sınav dönemlerinde sağlıklı beslenme konusunda yurtta kalan öğrencilere oranla biraz daha şanslı sayılabilir.

Sınav=Stres Denklemi İle Mücadele İlk Şarttır 

Sınav dönemlerinde, gençleri fazlasıyla etkisi altına alan stres, vücudun önemli miktarda enerji tüketmesine ve haliyle daha çabuk yorulmalara neden olmaktadır. Burada yeri gelmişken hemen belirtelim ki, sınavlarda başarıyı tek başına getirecek bir besin henüz bulunmamıştır. Bu nedenle doğru beslenme ile bilgilerin akılda kalıcılığı ve enerjiyi dengeli kullanım mümkün hale getirilerek başarıya biraz olsun yaklaşılabilir. Sınav stresi ile başa çıkabilmek için ilk adım kuvvetli bir kahvaltıdır. Gece boyunca, yaşanan açlıktan sonra kahvaltı yapılmadan devam edilen gün içerisinde dikkat dağınıklığı fazla olacaktır. Bunun yanında sınav sırasında baş ağrıları ve yorgunluk hissi başarıyı düşürecektir.  Sabah kahvaltısında, süt, taze sıkılmış meyve suyu, peynir, yumurta, az miktar ekmek, zeytin, peynir, domates gibi besinleri dönüşümlü olarak tüketmek faydalı olacaktır.

Gençler odalarında çalışırken, alışkanlık haline getirdikleri cips, kola, kuru et gibi yiyecekleri tüketerek, aslında kendilerine en büyük ihaneti yaptıklarını bilmezler. Bu gıdalar hem kilo yapıcı olmaları sebebiyle, hem de vücuttaki toksinleri artırıcı etkileri nedeniyle faydalı gıdalar sayılmazlar. Bunun yerine ekmek arası peynir, meyve suyu tüketimi özendirilmelidir.

 

Sınav Günü Yaklaşırken

Sınavdan bir gün önce, gençler anne ve babalarına hissettirmeseler de heyecan ve streslerini kontrol etmekte zorlanırlar. Kuru baklagiller, lif ve yağ içeriği yüksek besinlerin bu günlerde alınması faydadan çok zarar verecektir. Bunun yerine kuru üzüm, erik, kuru incir, tercih edilebilir. Yemeklerde, balık, tavuk, yumurta fazla tüketilerek içeriklerinde bulunan yağ asitleri ve proteinleri alarak, beyin hücrelerinin daha hızlı çalışması sağlanabilir. Sınavdan bir gün önce kahve tüketimi ise, adrenalinin serbest kalmasına neden olacağı için stresin de artmasına neden olacağı unutulmamalıdır.

Kurban Bayramında Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı

Kurban Bayramında Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı

Kurban bayramında kilo sorunu ile karşılaşmamak için neye dikkat etmeli, nasıl beslenmeli?

Sağlıklı Kilo Nasıl Alınır?

Sağlıklı Kilo Nasıl Alınır?

Aşırı zayıf olanlar sağlıklı kilo nasıl alabilirim diye düşünürler? Sağlıklı kilonun nasıl alınacağı haberimizin detaylarında!

Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılmalıdır?

Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılmalıdır?

Diyet yaparken daha az yemek kilo vermeyi sağlasa da diyetlerin amacı kilo verirken sağlığı da korumaktır.

Kalp Hastaları Kırmızı Et Yemeli mi?

Kalp Hastaları Kırmızı Et Yemeli mi?

Kalp hastaları kırmız et tüketebilir mi? Kalp hastalarına beslenme önerileri nelerdir?

Karadutun Sağlığa Yararları

Karadutun Sağlığa Yararları

Karadutun sağlık açısından yararları nelerdir? Karadut neye iyi gelir? Detaylar haberimizde.

Bronşite Ne İyi Gelir?

Bronşite Ne İyi Gelir?

Kış mevsimi gelince bir çok kişinin sağlığını tehdit eden bronşite ne iyi gelir?

Gastrit Diyeti Nedir?

Gastrit Diyeti Nedir?

Gastriti olanlar nasıl beslenmeli? Gastrit diyeti nasıl yapılır? Tüm detayları haberimizin devamında!

Yaz İshallerinden Korunmak için

Yaz İshallerinden Korunmak için

Yaz ayında meyve ve sebze bolluğuna karşı ishallerde de artışlar yaşanır. Yaz ayında su ihtiyacı arttığı için daha fazla tüketilir.

Kronik Böbrek Hastalarına Diyet Önerileri

Kronik Böbrek Hastalarına Diyet Önerileri

Kronik böbrek hastası olanlar nasıl beslenmeli, kronik böbrek hastalarına diyet önerileri haberimizin devamında!

Kuru Üzümün Sağlığa Yararları

Kuru Üzümün Sağlığa Yararları

Kuru üzümün sağlığa ne gibi yararları vardır? Kuru üzüm neye iyi gelir? Detayları haberimizde!