Hamile Kalmaya Yardımcı Gıdalar

Bu konuda ilk söylenmesi gereken hamilelik hazırlığında ve hamile olan kadınların mutlaka düzenli beslenmeleri gerektiğidir. Düzenli beslenen bayanlar daha sonra demir açısından zengin yiyeceklerle hamilelik sürecine hazırlanabilirler. Demir açısından zengin besinler için ise yaprakları yeşil olan sebzeleri, kırmızı eti tercih edebilirler.

Kemik gelişiminde önemli olan kalsiyumu ise süt ve süt ürünlerinden elde etmek mümkündür. Bunların yanı sıra lifli gıdalarla, kuşkonmaz kadınlarda hamilelik oranını arttıran besinlerdendir.

Uzmanlar son yaptıkları çalışmalar ile düzenli beslenen kadınların düzensiz beslenen kadınlara oranla yüzde 80 oranında daha fazla hamile kaldıklarını buldular. Besinleri karbonhidratlar, yağlar ve protein olarak sınıflandırırsak bu besin gruplarından her birinde ayrı ayrı beslenmeli ve yediklerimize dikkat etmeliyiz.

Protein: Hamile kalmaya karar verdiğimizde protein alırken bitki kaynaklı proteinleri tercih etmemiz gerekir. Hayvansal kaynaklı beslenmeyi tercih eden kadınlarda hamile kalma oranının düştüğü gözlemlenmiştir. Bitki kaynaklı proteinlere fındık – ceviz veya yumurta örnek olarak gösterilebilir.

Yağlar: Genelde yağlar vücutta gereksiz olarak değerlendirilseler de doğru miktarda alındıklarında yağlar da vücudun temel ihtiyaçları arasındadır ve hamile kalmak için de gereklidirler. Özellikle balık yağı olarak bilinen omega 3 hamile kalmak için veya hamile kalındıktan sonra oldukça faydalıdır. Trans yağı olarak bilinen yağ türlerinden uzak durulması gerekir. Bu türden yağlar hamile kalma sürecine zarar verirler.

Karbonhidratlar: Hızlı sindirebilen karbonhidratların hamile kalmak isteyen bayanların vücutlarına yararlı olmadığı uzmanlar tarafından söylenmektedir. Bunların yerine glisemik indeksi düşük olan tam tahıllı ürünleri tercih etmekte fayda vardır. Tam buğday ekmekleri gibi ürünleri tüketen kadınlarda hamile kalma oranının arttığı gözlenmiştir. Glisemik indeks karbonhidrat tüketiminde ve hamilelikte kriter niteliğindedir. Basit karbonhidartlar olarak karşımıza çıkan glisemik değeri yüksek olanlar hamilelik sürecinde tercih edilmemelidir.

Kurban Bayramında Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı

Kurban Bayramında Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı

Kurban bayramında kilo sorunu ile karşılaşmamak için neye dikkat etmeli, nasıl beslenmeli?

Sağlıklı Kilo Nasıl Alınır?

Sağlıklı Kilo Nasıl Alınır?

Aşırı zayıf olanlar sağlıklı kilo nasıl alabilirim diye düşünürler? Sağlıklı kilonun nasıl alınacağı haberimizin detaylarında!

Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılmalıdır?

Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılmalıdır?

Diyet yaparken daha az yemek kilo vermeyi sağlasa da diyetlerin amacı kilo verirken sağlığı da korumaktır.

Kalp Hastaları Kırmızı Et Yemeli mi?

Kalp Hastaları Kırmızı Et Yemeli mi?

Kalp hastaları kırmız et tüketebilir mi? Kalp hastalarına beslenme önerileri nelerdir?

Karadutun Sağlığa Yararları

Karadutun Sağlığa Yararları

Karadutun sağlık açısından yararları nelerdir? Karadut neye iyi gelir? Detaylar haberimizde.

Bronşite Ne İyi Gelir?

Bronşite Ne İyi Gelir?

Kış mevsimi gelince bir çok kişinin sağlığını tehdit eden bronşite ne iyi gelir?

Gastrit Diyeti Nedir?

Gastrit Diyeti Nedir?

Gastriti olanlar nasıl beslenmeli? Gastrit diyeti nasıl yapılır? Tüm detayları haberimizin devamında!

Yaz İshallerinden Korunmak için

Yaz İshallerinden Korunmak için

Yaz ayında meyve ve sebze bolluğuna karşı ishallerde de artışlar yaşanır. Yaz ayında su ihtiyacı arttığı için daha fazla tüketilir.

Kronik Böbrek Hastalarına Diyet Önerileri

Kronik Böbrek Hastalarına Diyet Önerileri

Kronik böbrek hastası olanlar nasıl beslenmeli, kronik böbrek hastalarına diyet önerileri haberimizin devamında!

Kuru Üzümün Sağlığa Yararları

Kuru Üzümün Sağlığa Yararları

Kuru üzümün sağlığa ne gibi yararları vardır? Kuru üzüm neye iyi gelir? Detayları haberimizde!