Çölyak Diyeti Uygulanmazsa?

Çöl yak hastalarının uyması gereken diyete uyulmazsa ne olur? Detaylar için haberimizin devamına bakınız.

Çölyak hastalarının uyması gereken çölyak diyeti düzenli olarak hastanın doktor tarafından önerdiği yiyeceklerin tüketilmesi ve tavsiye edilmeyen gıdalardan da uzak durması ile yapılır. Ancak çölyak hastası olmasına rağmen diyete uymayan ya da düzenli olarak diyetini yapmayan kişiler bazı rahatsızlıklar ile karşılaşırlar. 

 

Çölyak hastaları için glutenli beslenmek çok zararlı olduğu için çölyak diyetinde de glutensiz yiyecekler bulunur ve hastanın gluten içeren her şeyden uzak durması önerilir. Çünkü bağırsaklar bu hastalıkta glutene karşı çok hassastır ve çölyak diyetine uyulmadığında ince bağırsağın emilim yüzeyleri hasar görür. 

 

İnce bağırsağın içindeki emilim sağlayan tüycükler zarar görür ve bu durumdan dolayı işlevini kaybediyor ve emilim yapamıyor. Kalın bağırsaklara ise yiyeceklerin posası geldiği için hastalar ciddi şikayetler ile karşılaşıyor. Hatta bağırsakların bu şekilde zarar görmesi ölüm riskini arttırır.

 

Çölyak hastaları uymaları gereken diyetlerine uymayınca yaşam kaliteleri bozulur. Çölyak hastaları diyete uymazsa yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı, ishal, sıvı kaybı ve ölümcül kanser riskleri meydana gelebilir. Bu nedenle çölyak diyetine özen göstermeli ve düzenli olarak uymak gerekir. 

 

Sağlıklı Beslenme Nedir, Nasıl Olur?

Sağlıklı Beslenme Nedir, Nasıl Olur?

Sağlıklı beslenme, televizyonlarda ya da medyada sıklıkla karşımıza çıkan zayıf ve fit görünümlü bayan ve baylar gibi olmanın çok daha ötesinde, bir yaşam tarzıdır. Sağlıklı beslenmede yapılan yanlışlardan bir de, kişilerin kendilerini vücutlarına faydalı pek çok gıdadan mahrum etmeleridir.

Sınav Döneminde Beslenmenize Dikkat Edin

Sınav Döneminde Beslenmenize Dikkat Edin

Yüksek öğrenim, bir iş sahibi olmak, geleceklerini garanti altına almak için gençler için son derece önemlidir. Eğitimin olmazsa olmazları arasında ise, geceleri gündüzlere bağlayan ders çalışma ve sınav hazırlıkları ayrı bir yer tutar. Aileleri ile birlikte yaşayıp yüksek öğrenime devam eden gençler, özellikle sınav dönemlerinde sağlıklı beslenme konusunda yurtta kalan öğrencilere oranla biraz daha şanslı sayılabilir.

Kalp Hastaları Kırmızı Et Yemeli mi?

Kalp Hastaları Kırmızı Et Yemeli mi?

Kalp hastaları kırmız et tüketebilir mi? Kalp hastalarına beslenme önerileri nelerdir?

Keçiboynuzu Nasıl Tüketilmeli?

Keçiboynuzu Nasıl Tüketilmeli?

Bir çok sorununun doğal yollar ile tedavi edilmesini sağlayan keçiboynuzunu nasıl yemek gerekir?

Sağlıklı Kilo Nasıl Alınır?

Sağlıklı Kilo Nasıl Alınır?

Aşırı zayıf olanlar sağlıklı kilo nasıl alabilirim diye düşünürler? Sağlıklı kilonun nasıl alınacağı haberimizin detaylarında!

Kronik Böbrek Hastalarına Diyet Önerileri

Kronik Böbrek Hastalarına Diyet Önerileri

Kronik böbrek hastası olanlar nasıl beslenmeli, kronik böbrek hastalarına diyet önerileri haberimizin devamında!

Bronşite Ne İyi Gelir?

Bronşite Ne İyi Gelir?

Kış mevsimi gelince bir çok kişinin sağlığını tehdit eden bronşite ne iyi gelir?

Yaz İshallerinden Korunmak için

Yaz İshallerinden Korunmak için

Yaz ayında meyve ve sebze bolluğuna karşı ishallerde de artışlar yaşanır. Yaz ayında su ihtiyacı arttığı için daha fazla tüketilir.

Gastrit Diyeti Nedir?

Gastrit Diyeti Nedir?

Gastriti olanlar nasıl beslenmeli? Gastrit diyeti nasıl yapılır? Tüm detayları haberimizin devamında!

Kilo Aldırmayan Yiyecekler Neler?

Kilo Aldırmayan Yiyecekler Neler?

Kilo aldırmayan yiyecekler arasında hangi yiyecekler yer alır? Hangi yiyecekleri tüketirsek kilo almayız?