Çim Suyu İçerek Bitkisel Zayıflama Yöntemi

Çim suyu içilmesi demek, çayır ve parklarda karşımıza çıkan çimenlerin suyunu içmek değil, evde, sağlıklı ortamlarda hazırladığımız buğday çiminden elde edeceğimiz suları içmek demektir.

İçe buğday tohumunu çimlendirerek başlayacaklar, öncelikle tohumları nemli bir yerde 12 saat beklettikten sonra, bir kavanozda filizlendirebilirler.

 

Çimen Suyu Zayıflatıyor

Tohum yeşil uç verdiğinde toprağa ekilecek hale gelmiş demektir. Yetiştirirken asla kuru kalmasına izin vermeyin. Normal oda sıcaklığında kısa sürede boy atmaya başlayacak buğday çimlerinin, kısa sürede biçilebilecek hale gelmesi ve biçilen çimlerin dişe dokunur miktarda olması, zayıflama konusundaki başarının da temeli olacaktır. Bu nedenle ufak bir kapta yetiştirmek yerine uzun balkon saksılarını tercih edebilirsiniz. Normalde 7 ya da 12 gün sonra kesilecek hale gelir.

 

Çimi sadece bir kez biçebileceğinizi unutmayın. Biçtikten sonra çim suyu sıkacağı ya da robotta ezerek elde edeceğiniz suyu buzdolabında saklayabilirsiniz. Ancak içilmeden önce buzdolabından çıkartarak bir miktar ısınmasını sağlamak, boğaz enfeksiyonlarına engel olmak açısından önemlidir. 7 gün içerisinde tüketeceğiniz miktarda hazırlayacağınız çim suyunu sabah ve akşam günde 2 defa içebilirsiniz. Daha fazla içilmesi ise doktorlar tarafından önerilmemektedir.

Bitkisel Zayıflama Yönünden Etkili

 

A,B,C,E vitamini bakımından zengin olan çim suyu, aynı zamanda kalsiyum, magnezyum, demir ve fosfor kaynağı olması nedeniyle daha fazla enerji verdiği için kısa süreli uykularda dahi maksimum dinlenme sağlanabilmektedir. Bağışıklık sistemini düzenleyerek, kandan toksinleri temizlediği için iyi bir detoks içeceği de olan çim suyu, önemli bir bitkisel zayıflama içeceği olarak tanımlanabilir.

 

Akupunktur İle Kilo Verme

Akupunktur İle Kilo Verme

Uzakdoğu’nun geleneksel tedavi yöntemleri arasında yer alan Akupunktur, vücudun belli sinir merkezlerinin bulunduğu noktaların iğne, lazer hatta masaj ile uyarılması sonucunda, zayıflama, sigara gibi alışkanlıkları bırakma ve hastalıkların tedavilerinde kullanılan oldukça eski bir yöntemdir.

Jojoba Yağının Faydaları

Jojoba Yağının Faydaları

Jojoba, güneybatı ABD ve kuzey batı Meksika’da yetişmekte olan bir bitkidir. Jojoba, oda sıcaklığında akışkan olan bir sıvı üretir. Jojoba yağı olarak adlandırılan bu sıvıdır. Pek çok kozmetik ürünün içerisine jojoba yağıeklenmiştir ve aynı zamanda saf jojoba yağı da piyasada bulunabilmektedir. Kokusuz, nötr olan jojoba yağının cilt bakımı ve sağlığı için pek çok yararı vardır. Araştırmalar jojoba yağının diğer yararlarını tespit etmek için devam etmektedir.

Akupunktur Yöntemi İle Obezite Tedavi Edilir mi?

Akupunktur Yöntemi İle Obezite Tedavi Edilir mi?

Yaşamın süresini kısaltan ve kalitesini düşürüp sağlıklı yaşamın kapısını kapatan obezite akupunktur ile tedavi edilir mi?

Laparoskopik Obezite Cerrahisini Kimler Uygular

Laparoskopik Obezite Cerrahisini Kimler Uygular

Herkese uygulanamayan laparoskopik obezite cerrahisi kimlere uygulanabilir? Cevabı haberimizin detaylarında.

Yeşil Çay Göbek Erimesine Faydalı mıdır?

Yeşil Çay Göbek Erimesine Faydalı mıdır?

Yeşil çay içmek göbek yağlarını eritmede etkili midir? Yeşil çay kilo verdirir mi? Detaylar haberimizde!

Suyun Zayıflama Etkileri

Suyun Zayıflama Etkileri

Zayıflamayı hızlandıran faktörler hayatta yer aldığı sürece aşırı kilo sorunları ile karşılaşma riski azalır.

Sleeve Gastrektomi Nedir?

Sleeve Gastrektomi Nedir?

Sleeve gastrektomi nedir? Zararlı mı? Yan etkileri nelerdir? detaylar haberimizin devamında!

Obezite Pek Çok Ölümcül Hastalığın Nedeni

Obezite Pek Çok Ölümcül Hastalığın Nedeni

Yapılan araştırmalara göre obezite bir çok ölümcül hastalığın nedeni olduğu anlaşıldı.

Çörek Otunun Kilo Vermeye Yararları

Çörek Otunun Kilo Vermeye Yararları

Kilo sorunu olan bir çok kişi çörek otu ile zayıflayabiliyor. Çörek otunun zayıflamadaki faydaları nelerdir?

Kışın Diyet Yapmanın Zararları

Kışın Diyet Yapmanın Zararları

Uzmanlar neden kışın diyet yapmanın zararlı olduğunu belirtti. Detaylar için haberimizin devamına bakınız.